Kako odrediti cijenu u privatnom smještaju? Ako vam je nešto hobi, onda to u početku radite iz ljubavi. Pokreće vas osjećaj zadovoljstva, odobravanje drugih kojima se svidja to što radite. Pokreću vas emocije koje prepoznajete u sebi , ali i one koje vam otkrivaju drugi koji su direktno ili indirektno povezani sa vašim hobijem tj. prozvodom koji stvarate sa puno emocija i posvećenosti.
Kada vam je nešto posao već imate osjećaj obaveze. Potrebna je odgovornost. Postoje rokovi. Norme. Proračuni. Obračuni. Izvještaji. I u svemu tome zagubi se i zaboravi na osjećaj ushićenja i zadovoljstva. Nema opuštenosti, ležernosti, radi se i kad nismo raspoloženi, radimo sa ljudima koji nam možda nisu po volji…
Posao izdavalaca smještaja je i jedno i drugo. I hobi i obaveza. Ako želite da istrajete u ovom poslu, morate pomiriti ove dvije strane, naći balans, potruditi se da ne pretjerate.
O čemu bi sve trebalo da mislite kada se odlučite da budete domaćin pisali smo ranije u tekstu na linku https://rentay.me/privatni-smjestaj-biti-domacin/
O kojim sve troškovima treba da mislite prilikom formiranja cijene pisaćemo u nastavku. Iz nedavnih priča o cijenama u privatnom smještaju pojavilo se i jedno uvjerenje da izdavaoci nemaju razloga za povećanje cijena jer na njihovu cijenu ne utiče ništa što je poskupilo. Ovo samo pokazuje koliko se istinski malo bavimo samim poslovanjem izdavalaca smještaja, koliko je stavki nepoznato i iz svega toga proizilazi nerazumijevanje i izostaje podrška.
Izdavaoci smještaja u toku svog poslovanja imaju mjesečne, godišnje i periodične troškove. U ovim primjerima ćemo navesti samo osnovne stavke koje inače mogu da variraju zavisno od grada ili komplexa u kojem se objekat nalazi.
U mjesečne troškove spadaju: struja, voda, smeće, tv/wifi.. U godišnje troškove spadaju: porez na nepokretnost, održavanje/m2, osiguranje,oglašavanje.. U periodične troškove spadaju: registracija, izrada fotografija, popravke (održavanje dvorišta, krečenje, instalacije), obnova inventara (posteljina, posudje, mali kućni aparati…), adaptacija ili renoviranje.
Ovo su sve troškovi koje izdavalac mora da plati i prije nego gost udje u objekat. Sa dolaskom gosta dodatni troškovi su: korpa dobrodošlice (obično voće i hladni napitci, kafa…), čišćenje, vešeraj, taxi ili parking, telefon, vrijeme, provizija za realizovanu rezervaciju, različiti softweri.. Na kraju godine plaća se porez na ostvareni prihod i u pojedinim opštinama prirez na taj porez.
Kada se ovo sve stavi na papir dodje se do odredjene cifre koja se mora obezbijediti da bi se pokrili troškovi poslovanja.
Kada se sa druge strane odredi prosječna dnevna cijena iznajmljivanja, pomnoži se sa prosječnim brojem dana popunjenosti dobija se iznos prihoda koji je moguće ostvariti.
Kada se od iznosa prihoda oduzme iznos troškova dobija se iznos zarade. Ako taj iznos ne pokriva zvanično minimalnu zaradu u Crnoj Gori za sve osobe koji učestvuju u poslu iznajmljivanja znači da predvidjena dnevna cijena nije odgovarajuća. Izdavalac neće poslovati rentabilno.
U ovom slučaju imate dvije mogućnosti: ili da povećate predvidjenu dnevnu cijenu ili da povećate prosječan broj dana popunjenosti. Ukoliko uspijete da ipak u realizaciji povećate obje stavke može se zaključiti da ste uspješan izdavalac smještaja.
Iskoristite opciju mentorske podrške koju dobijate kao član našeg Udruženja. Prijavite se formom na linku https://forms.gle/VQQdTzbPZs4ADUWt5