Udruživanje. Zajedništvo. Rad na zajedničkom projektu. Zajedničko dobro. Volontiranje. Saradnja. Mentorstvo. Podrška. Istinska podrška. Ne retorička.
Zajednica izdavalaca smještaja je brojna. Prema nekim podacima, u Crnoj Gori registrovanih izdavalaca smještaja ima oko 6.000 i slobodne su procjene da ih ima još toliko sa neregistrovanom djelatnošću. Popularna siva zona. Gdje nas je dovelo trenutno stanje? U ćorsokak.
Nezadovoljstvo je veliko. Čim ne postoji struktura, standard proizvoda i standard usluge ne može se pružiti odgovarajuća usluga, a samim tim ne može se ni naplatiti koliko bi trebalo. Šta još ne možemo sa kapacitetom koji imamo? Ne možemo izaći na tržište i biti zanimljivi željenom gostu.
Trenutna je situacija da i izdavaoci koji drže visoke standarde ponude ne mogu obezbijediti cjelogodišnju popunjenost. Prosječna popunjenost kapaciteta u našem privatnom smještaju je manja od 60 dana. Sa cijenom koja se postiže u prosjeku, može li se govoriti o egzistenciji, sigurnosti, podršci budžetu, ulaganju, povratu ulaganja? Ne može. Ovakvom organizacijom i planiramjem, na gubitku su i izdavaoci smještaja i država i kompletna privreda.
Udruženje od početka osnivanja, kroz raspoložive kanale – medijski nastupi, radne grupe, radni sastanci u nadležnom ministarstvu i lokalnim službama nastoji promovisati, približiti i izboriti se za ideju organizovanja kapaciteta privatnog smještaja na principu integralnih, difuznih hotela…
Ove smo predloge dostavili nadležnima, ali istovremeno mislim da je važno samu ideju približiti izdavaocima smještaja.
Privatni smještaj čini 70% kapaciteta u Crnoj Gori i zato je ovaj dio ponude izuzetno važan, ja bih rekla i ključan. Izdavaoci smještaja su prepušteni sami sebi bez jasnog i kontuniuranog upravljanja od strane lokalne samouprave koja je nadležna za kapacitete privatnog smještaja.
Za jačanje konkurentnosti i ravnoravnog učešća na tržištu neophodno je podići kvalitet usluge. Što se tiče kvaliteta sadržaja izdavaoci su već dosta napravili sami i tu smo prilično konkurentni. Ono gdje su vidljiva drastična odstupanja su kvalitet usluge i servisa.
Kako se može najefikasnije postići poboljšanje nivoa kvaliteta privatnog smještaja na ukupnom nivou – kroz udruživanje i pretvaranje dijela kapaciteta individualnog smještaja u kolektivni. Definisanjem nove ponude u kolektivnom smještaju, kojom bi se stavili u funkciju postojeći kapaciteti individualnog smještaja omogućio bi se produžetak sezone i konačno bi i individualni smještaj dobio priliku da ima goste u predsezoni i posezoni.
Više puta smo do sada u izlaganjima odgovornih rukovodica iz turističkog sektora čuli da je Crna Gora cjelogodišnja destinacija. Vrijeme je da izdavaoci smještaja budu u prilici da budu cjelogodišnji domaćini.
Najbrojniji kapaciteti se nalaze u opštinama Herceg Novi, Budva, Bar i Ulcinj. U svakoj od ovih opština postoje zone sa kapacitetom privatnog smještaja koje raspolažu potrebnom infrastrukturom i odličnim preduslovima za realizaciju barem po jedne test zone u svakoj od opština.
Već neko vrijeme Udruženje kontaktiraju izdavaoci iz Ulcinja, Sutomora koji su raspoloženi za saradnju na lokalnom, komšijskom nivou kako bi napravili ponudu za turoperatora koji želi veći kapacitet jer nikako nemaju namjeru da rade sa vilama pojedinačno.
Ovo je situacija na koju smo ukazivali i u dosadašnjem periodu. Turoperatori traže ovaj proizvod jer ga imaju i uspješno konzumiraju u susjednoj državi. Naš privatni smještaj ima svoje draži, naše gostoprimstvo ne može da se iskopira, ali zato mi možemo da iskopiramo tudje dobre prakse. I u tome nema ništa loše.
Hoćemo li da radimo na integraciji kapaciteta individualog smještaja u kolektivni?
Ako ste izdavalac smještaja budite član naše Zajednice – pratite link https://forms.gle/u7sm45feB1soo7bP6