Globalni ciljevi, poznati i kao Ciljevi održivog razvoja (SDGs), predstavljaju niz ciljeva usvojenih od strane Ujedinjenih nacija kako bi se targetirali ključni izazovi s kojima se suočavaju sve zemlje svijeta. Postavljeni su kako bi se poboljšali životni standard ljudi, zaštitila planeta, osigurao mir i prosperitet za sve.
Postoji 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja (SDGs)
- Nema siromaštva: Okončati siromaštvo u svim oblicima, svuda.
- Nema gladi: Okončati glad, postići sigurnost u hrani i poboljšati ishranu.
- Zdravlje i dobrobit: Osigurati zdrav život i promovisati blagostanje za sve u svim uzrastima.
- Kvalitetno obrazovanje: Osigurati pristupačno, kvalitetno obrazovanje i promovisati mogućnosti učenja za sve.
- Rodna ravnopravnost: Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojčice.
- Čista voda i sanitarni uslovi: Osigurati dostupnost i održivo upravljanje vodom i sanitarnim uslovima za sve.
- Pristupačna i čista energija: Osigurati pristupačnu, pouzdanu i održivu energiju za sve.
- Dostojan rad i ekonomska rast: Promovisati trajno, inkluzivno i održivo ekonomski rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojan rad za sve.
- Industrija, inovacije i infrastruktura: Izgraditi otpornu infrastrukturu, promovisati inkluzivnu i održivu industrijalizaciju i podsticati inovacije.
- Smanjenje nejednakosti: Smanjiti nejednakost unutar i između država.
- Održivi gradovi i zajednice: Učiniti gradove i naselja inkluzivnim, sigurnim, otpornim i održivim.
- Odgovorna potrošnja i proizvodnja: Osigurati održive modele potrošnje i proizvodnje
- Mjere za promjene klime: Preduzeti hitne mjere u borbi protiv klimatskih promjena I njenih uticaja.
- Podvodni svijet: Očuvati i održivo koristiti okeane, mora i morske resurse za održivi razvoj.
- Život na zemlji: Zaštiti, obnoviti i promovisati održivo korišćenje zemljišnih ekosistema, održivo, upravljati šumama, boriti se protiv dezertifikacije, zaustaviti i sanirati degradaciju zemljišta i zaustaviti gubitak biološke raznolikosti.
- Mir, pravda i snažne institucije: Promovisati mirna i inkluzivna društva za održivi razvoj, obezbijediti pristup pravdi za sve i izgraditi efikasne, odgovorne i inkluzivne institucije na svim nivoima.
- Partnerstva za ciljeve: Jačati sredstva za implementaciju globalnog partnerstva za održivi razvoj.
Ovi ciljevi su međusobno povezani i zahtijevaju globalnu saradnju kako bi se postigli do 2030. godine. Svaka zemlja je pozvana da preduzme mere kako bi doprinijela ostvarenju ovih ciljeva.
Priključujući se globalnoj akciji, u fokusu svog djelovanja poseban akcenat, kao Udruženje ćemo staviti u narednom period na cilj Da nema gladi i iz tog razloga smo potpisali Sporazum o saradnji sa Bankom hrane, organizacijom koja se u Crnoj Gori zalaže da svako ko je u potrebi ima obrok. Pozivam vas da pratite buduća obavještenja i uzmete učešća u akcijama. Još uvijek radimo na modelu koji će obezbijediti uslove za stabilnije snabdijevanje potrebnim namirnicama.
Drugi izazov kojem se priključujemo našim aktivnostima je Odgovorna potrošnja i proizvodnja – U tom cilju smo potpisali Sporazum o saradnji sa 3D Soba koji se u Crnoj Gori bave proizvodnjom različitih upotrebnih predmeta od reciklirane plastike 3D štampom. Kroz selekciju ambalaže u smještaju, distribucije za ponovnu prozvodnju obezbjedjujemo sirovinu za njenu ponovnu upotrebu. Pozivam vas da prtite obavještenja i aktivnosti da zajedno iznesemo planirane ciljeve.
Ukoliko imate inicijative ili ideje koje želite da realizujemo pišite na mail [email protected]