Nije prvi put da dobijemo poziv iz lokalne turističke organizacije da pomognemo oko organizovanja Udruženja na lokalnom nivou. Uvijek se rado odazovemo i tako je bilo i ovaj put kad smo dobili poziv od TO Bar.
Bar je svakako jedna od četiri opštine sa najvećim kapacitetom u privatnom smještaju. Oko 80% od ukupnog kapaciteta. I imamo situaciju da je u ovoj opštini oko 10% izdavalaca registrovano za djelatnost. Ostali posluju u sivoj zoni iz raznoraznih razloga.
Očekivala sam nešto bolju sliku, obzirom da je Bar dobio strategiju razvoja, kojom su se, izmedju ostalog odredili kao grad za porodični odmor. Obzirom na dobru infrastrukturu, brojne aktivnosti i sadržaje koji se realizuju tokom godine očekivala sam i bolju situaciju u procentu registrovanih izdavalaca.
Na moje veliko zadovoljstvo pozivu za sastanak su se odazvali brojni privrednici – predstavnici turističkih agencija, vodiči, hotelijeri, izdavaoci privatnog smještaja. Domaćini, Turistička organizacija Bar se potrudila da prisutni dobiju odgovarajući materijal i na početku smo se svi upoznali sa rezultatima istraživanja i marketinškim planovima za ovu godinu.
Nakon odlične prezentacije smo započeli priču o kreiranju proizvoda koji će se promovisati i prodavati. Kao predstavnik Udruženja imala sam zadatak da prisutnima približim važnost udruživanja, saradnje, planiranja.
U uvodnom dijelu sam podsjetila prisutne da je Udruženje nastalo prije skoro 3 godine, iz potrebe ukazivanja na potrebe i probleme izdavalaca smještaja u preriodu kovid krize. Nepostojanje Udruženja je jednim dijelom uslovilo da nemamo adekvatne programe podrške ni podsticaje za oporavak. Za program podrške turistički vaučeri se prijavilo oko 450 izdavalaca na nivou države, što je više za kritiku nego pohvalu. I nadležnog ministarstva i izdavalaca.
Glavni cilj našeg Udruženja je organizovati kapacitete privatnog smještaja u neki model integralnih hotela, standardizovati ponudu i prodavati je organizovano. Ništa teško. Ništa komplikovano. Sve mi to već imamo u nekoj mjeri, u nekom obliku. Teži dio je saradjivati. Ovaj problem je evidentan u svim opštinama i iako je ozbiljan kamen spoticanja, mali su pomaci od opštine do opštine.
Na sastanku je bio i komentar, parafraziraću, da ne možemo se baviti krevetima i prodavati krevete, moramo prodavati aktivnosti i sadržaje koji postoje, a nisu dovoljno promovisani. Ne dolazi gost zbog smještaja, nego drugih sadržaja……. misli se na potencijale Skadarskog jezera, pješačkih staza, vinara, maslinara, medara… Dragi moji, kreveti se moraju prodavati. Ako mislite dovesti 150.0000 ili 2000.000 ljudi u grad morate ih negdje smjestiti. Ne može se nuditi, prodavati jedno po jedno. Agencije bi trebale prodavati aranžmane gdje su smještaj i aktivnosti u paketu. Za ovaj potez smještaj mora biti registrovan, standardizovan, fiskalizovan. Ne postoji alternativa. Ne postoji prečica ni obilaznica.
Danas imamo neuporedivo bolje uslove za registraciju i fiskalizaciju. Digitalizovani su svi segmenti poslovanja izdavalaca što je sasvim dovoljno za učestvovanje u različitim programima edukacije i unapredjenja proizvoda i poslovanja.
Privatni smještaj koji je zastupljen u ovolikom procentu zahtijeva mnogo veću organizaciju i više mehanizama usmjeravanja. Potrebno je mnogo više Udruženja na lokalnom nivou koja bi saradjivala i svojim aktivnostima pomagala u realizaciji razvojnih rješenja.
Zahvaljujem TO Bar na pozivu i svim učesnicima. Želim im uspješan rad i imaju moju punu podršku.
Ukoliko i vi imate neke ideje, javite se da realizujemo [email protected]
Branka Džoganović
Direktorica Udruženja izdavalaca smještaja u Crnoj Gori