Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG), uz podršku Međunarodne organizacije rada (ILO), realizuje projekat AKTIVIRAJ SE – ZAPOSLI SE. Cilj projekta je unapređenje uslova života nezaposlenih žena u primorskim opštinama, kroz olakšan pristup tržištu rada i mogućnost ostvarivanja zaposlenja. Partner na projektu je Zavod za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG).
Projekat podrazumijeva zaposlenje i sprovođenje obuke na radnom mjestu za žene od 25 do 49 godina starosti, sa djecom predškolskog uzrasta, prijavljenim na evidenciju nezaposlenih lica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) od 15. marta 2020. godine, kao lica koja su izgubila posao ili su se nakon ovog datuma prijavila na evidenciju nezaposlenih lica.
Pravo učešća u projektu imaju poslodavci iz privatnog sektora koji svoju djelatnost obavljaju u primorskim opštinama (Bar, Budva, Ulcinj, Kotor, Tivat, Herceg Novi) i koji su spremni da sa učesnicama obuke zaključe ugovore o radu, u najkraćem trajanju od 6 mjeseci. Prva tri mjeseca su predvidjena za obuku, učešće UPCG u finansiranju troškova zaposlenja i obuke na mjesečnom nivou iznosiće do 397,65€ po učesnici, što je ekvivalent od 70% ukupnih troškova rada na nivou minimalne zarade.
Projekat „AKTIVIRAJ SE – ZAPOSLI SE” sprovodi se u sklopu programa „Aktiviranje žena”, finansiranog od strane Evropske komisije.
U cilju informisanja poslodavaca i cjelokupne javnosti o detaljima Projekta, UPCG je organizovala info sesije I predstavnik Udruženja je bio na prezentaciji u Budvi 08.02.
Zajedno sa predstavnicima drugih Udruženja propratili smo vrlo detaljne informacije i početni entuzijazam je brzo splasnuo kad smo shvatili da zbog specifično definisane podgrupe, govorimo o ukupno 30 žena, odnosno 7 žena sa teritorije opštine Budva.
Već duže vrijeme pokušavamo da nadjemo rješenje za manjak radne snage koji je neophodan u privatnom smještaju tokom perioda sezone. Ali, kada smo shvatili o kojem broju kandidata se radi postalo je jasno da će biti dramatično više poslodavaca u odnosu na broj kandidata.
Definitivno moramo raditi i dalje na iznalaženju rješenja, jer smo u poziciji da više izdavaoca zove sa pitanjem gdje ćemo naći radnike nego kako ćemo prodati kapacitete.
Nije ovo problem koji muči samo izdavaoce u Crnoj Gori. I u drugim zemljama gdje je turizam dominantna grana, priča o kvalitetnim radnicima je slična.
Razlika se ogleda u tome što nadležna ministarstva u tim zemljama aktivno učestvuju na iznalaženju rješenja, putem upitnika se dobavljaju informacije od poslodavaca za koja radna mjesta je najveća potreba i u kojem broju. Komunicira se sa agencijama za zapošljavanje iz drugih zemalja, za koje je praksa prethodnog perioda pokazala da su najbolji izbor i onda se sistemski još radi na olakšicama za registraciju boravka i dobijanje radne dozvole. Koliko ćemo mi morati čekati na ovako organizovan sistemski pristup ostaje da vidimo.
U medjuvremenu, moramo se sami potruditi. Dosta je problema i nije ni malo jednostavno čak i ako se fokusiramo samo na registrovane izdavaoce smještaja. Biti poslodavac na mjesec ili tri nije primamljivo zaposlenima, ne biti prijavljen i osiguran nije primamljivo, nemati zakonom propisano radno vrijeme i radno mjesto nije primamljivo, slobodan dan, nedelja… Većina izdavalaca privatnog smještaja nije u prilici da bude poslodavac kakvog zaposleni očekuju.
Iz ovog razloga se izdavaoci odlučuju za povremena, periodična angažovanja žena za čišćenje i održavanje, često ne mogu računati na istu osobu, isti kvalitet održavanja….
Postoji jedan model na kojem se, barem na prvu – čini vrijednim poraditi. Još prošle godine smo kontaktirali firme za održavanje ulaza nudeći im da oni budu to pravno lice kod kojih bi bile zaposlene žene koje bi izdavaoci mogli angažovati… Nismo imali previše sreće jer i oni sami imaju problema sa radnom snagom.
Ovih dana smo, inspirisani projektom UPCG predložili isto firmi koja se inače bavi čišćenjem i ima uslugu vešeraja. Odgovor koji smo dobili je pozitivan i konačno ulazimo u konkretne pregovore i dogovore. Takodje su raspoloženi da se odradi kvalitetna obuka za poslove čišćenja i vešeraja sa akcentom na kapacitete privatnog smještaja. Već se počelo sa pisanjem priručnika koji će biti dostupan u štampanom i digitalnom formatu. Takodje su nam podršku dale firme sa profesionalnom hemijom za održavanje čistoće i pranje kao i odgovarajuće posteljine sa potrebnim sertifikatima.
Sa realizacijom ovog plana okrenula bi se potpuno nova stranica u dijelu organizovanja poslovanja i standarda usluge.
flajer_aktiviraj_se_-_zaposli_se
Ukoliko imate predloge, sugestije, rješenja, razmišljanja pišite nam [email protected]
Branka Džoganović
Direktorica Udruženja izdavalaca smještaja