Programe za podsticanje energetske efikasnosti u hotelskoj industriji, u domaćinstvu i seoskom domaćinstvu, Vlada je usvojila na 32. sjednici, na predlog Ministrstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera. Ključne elemente programa koje sprovodi nadležno ministarstvo u saradnji sa ministarstvom energetike i rudarstva su pojašnjeni u nastavku:
1. Program za podsticanje energetske efikasnosti u hotelskoj industriji, Budžet od 3 miliona eura.
Programom je predviđeno uspostavljanje finansijskog mehanizma za unapređenje energetske efikasnosti i povećanja upotrebe dostupnih izvora obnovljive energije od strane hotelskih objekata, a što će doprinijeti povećanju kvaliteta pruženih usluga. Jačanjem spone energetske efikasnosti i inovacija, kroz predmetni Program doprinosi se smanjenju potrošnje energije, smanjenju energetskog intenziteta i smanjenju emisija ugljen dioksida. Na taj način, stvaraju se pretpostavke i za efikasnije korišćenje resursa (cirkularna ekonomija), kao i za dalji razvoj sektora turizma povećanjem kvaliteta usluga kroz primjenu inovativnih tehnologija, čime se stvara dodata vrijednost turističkog proizvoda. Realizacija programa podržana je iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć – IPA III, Paket direktne budžetske podrške Evropske komisije Crnoj Gori za prevazilaženje energetske krize. Za realizaciju ovog Programa izdvojeno je tri miliona eura, a predviđeni broj korisnika Programa je do 30 hotela. Bespovratna sredstva koja se dodjeljuju preduzećima u okviru ovog Programa predstavljaju pomoć male vrijednosti (de minimis pomoć) u smislu Zakona o kontroli državne pomoći (Sl. list, 16/18). Implementaciono tijelo ovog Programa je Eko fond.
2.Program za podsticanje energetske efikasnosti u objektima koji pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i seoskom domaćinstvu, Budžet od 500.000 eura.
Cilj Programa je povećanje energetske efikasnosti u sektoru turizma odnosno u objektima koji pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i seoskom domaćinstvu, sa akcentom na smanjenju potrošnje energije i pratećih troškova, smanjenju emisija ugljen dioksida, unapređenju kvaliteta vazduha, boljem korišćenju resursa, kao i unapređenju komfora i nivoa kvaliteta smještaja u objektima. Za realizaciju Programa obezbijeđeno je 500.000 eura, preko Instrumenta za pretpristupnu pomoć – IPA III, Paket direktne budžetske podrške Evropske komisije (EK) Crnoj Gori za prevazilaženje energetske krize, dok je za njegovu implementaciju odgovoran Eko fond. Realizacija Programa podrazumijeva sprovođenje odgovarajuće procedure objavljivanja javnog poziva, podnošenja prijave od strane korisnika i provjere ispunjenosti uslova za učešće propisanih javnim pozivom.
Programi će obezbijediti bespovratna sredstva na kliznoj skali od 30% do 70% kako bi mala i mikro turistička preduzeća mogla da implementiraju mjere koje će poboljšati energetsku efikasnost i smanjiti operativne troškove. Prioritet će imati hoteli koji posluju tokom cijele godine i ugostiteljski objekti u manje razvijenim opštinama, naročito na sjeveru naše države.
Sredstva za ovaj program obezbijeđena su direktno iz budžeta u okviru paketa hitne podrške Evropske unije zemljama Zapadnog Balkana, uz tehničku podršku UNDP-a i saradnju sa Eko fondom.
U prilogu možete naći: