Zašto su izdavaoci smještaja inferiorni? Programi edukacije, javni pozivi, konkursi, benefiti, organizovana prodaja, olakšana registracija, olakšana fiskalizacija, olakšana promocija… Otvoren poziv na udruživanje, učestvovanje, zajedničku akciju… Povratna informacija blijeda, dosta blijeda… Pružena ruka ostaje da visi u vazduhu i prati je zbunjen pogled. Rezultat – izostanak akcije.
Gdje god se, u zadnje vrijeme pojavim kao predstavnik Udruženja izdavalaca smještaja poslije uobičajene uvodne priče slijedi pitanje ili ne baš prijatan komentar kako se izdavaoci nisu odazvali na neki javni poziv, nisu se oglasili besplatno na sajtu, nisu učestvovali na konkursu, nisu aplicirali za sredstva, nisu poslali kontakte i promo materijal… Sve navedene stavke u odredjenoj mjeri donose benefite koji u današnje vrijeme nisu zanemarljivi… Takodje omogućavaju da se uspostavi sistem za bolju i ekspeditivniju dvostranu komunikaciju..
Udruženje od svog osnivanja nastoji da uspostavi bazu izdavalaca kroz konstruktivan dijalog, razne ankete i upitnike. Naš newsletter pročita oko 30% od ukupnog broja prijavljenih i to je vremenom postao još jedan razlog da počnemo da istražujemo o čemu se radi. Položaj izdavalaca smještaja nije na zavidnom nivou, ali sigurno ne možemo ući u proces promjena bez učešća izdavalaca.
U čemu je kvaka? Crna Gora je jedina zemlja na planeti koja ima oko 70% kapaciteta u privatnom smještaju. Najveći procenat je pozicioniran u četiri primorska grada: Herceg Novi, Budva, Bar i Ulcinj. Po nekim procjenama svega 10% do 20% ovog kapaciteta čine registrovani izdavaoci. Ostali su u sivoj zoni. I tu leži odgovor na pitanje iz naslova. 80% izdavalaca smještaja osjeća krivicu, pokušava ostati neprimjetno, ispod radara vjerujući da su prihodi i zarada u sivoj zoni.
Ovaj poražavajući podatak pali sve alarme i poziva na hitnu edukaciju, demistifikaciju legalnog poslovanja. Poziva na masovnu promociju svih raspoloživih mehanizama za lakše, bezbjednije, profitabilnije poslovanje u legalnoj zoni.
Kaznena politika će ove godine biti sistematičnija, intezivnija, organizovanija… ali pri ovolikoj količini smještaja ne može biti značajnijeg pomaka, pogotovo ne ako gledamo dugoročno.
Pozivamo izdavaoce smještaja da prestanu da se osjećaju kao krivci zato što imaju nekretninu. Pozivamo ih da se informišu u svojim opštinama o postupku registracije i fiskalizacije. Za oba postupka takse su minimalne u odnosu na neke prethodne godine.
više o fiskalizaciji saznajte na linku https://rentay.me/fiskalizacija-i-elektronska-prijava-odjava-gostiju/
Pozivamo izdavaoce smještaja da prate sajt našeg Udruženja, lokalne TO i Ministarstva ekonomskog razvoja. Budite u toku, informišite se.
Pozivamo izdavaoce smještaja da se organizuju, saradjuju, dogovaraju i udružuju. Mi ćemo rado pomoći na svakom koraku i odazvati se svakom pozivu.
Registruj. Fiskalizuj. Osiguraj.
Branka Džoganović
Direktorica Udruženja izdavalaca smještaja