Poštovani predstavnici medija,
Obraćamo vam se ispred Evropskog saveta za koučing i mentorstvo Srbije (EMCC Srbije), koji je zajedno sa još 85 drugih zemalja, punopravni član istoimene globalne organizacije. Razlog našeg obraćanja je kontinuirano i u poslednje vreme sve neprikladnije predstavljanje koučinga od strane medija i gostiju koje pozivaju. Koučing i koučevi se predstavljaju u negativnom svetlu, što potencijalne korisnike dovodi u zabludu i ostavlja pogrešan utisak o jednoj legitimnoj i naučno zasnovanoj delatnosti.
Često oni koji govore o koučingu nisu obavešteni o tome šta je koučing i predstavljaju ga kao „prevaru“, „izmišljenu profesiju“, „deljenje saveta“, „neovlašćeno upuštanje u oblast mentalnog zdravlja“, „šarlatanstvo“, „needukovane osobe sa vikend seminarima koje se bave koučingom“…
Zato želimo da informišemo medije i javnost da su sve to neistine jer je koučing delatnost koja se temelji na edukaciji, kontinuiranom usavršavanju i pridržavanju strogih etičkih standarda. Naš cilj je da koučing bude predstavljen na adekvatan način i zato želimo da iznesemo sledeće:
- Koučing nije profesija, već delatnost. U istom je pravnom statusu kao psihoterapija (koju niko ne napada). Da bi neka delatnost postala profesija potrebno je da postoji formalno obrazovanje tj. fakultet koji obrazuje stručnjake za tu oblast i da je zavedena u nomenklaturi zanimanja. Edukacije za delatnosti koučinga i psihoterapije spadaju u takozvano neformalno obrazovanje i te delatnosti su, za sada, samoregulišuće. Standarde edukacije regulišu nacionalna i evropska strukovna udruženja za te delatnosti. Kod nas je to EMCC Srbije i Udruženje za psihoterapiju, savetovanje i koučing Srbije (UPSKS).
- Edukacije iz koučinga su višegodišnje, podrazumevaju superviziju i lični rad. Koučing ima gotovo iste standarde edukacije kao psihoterapijski savetnik. Gotovo sve psihoterapijske škole razvile su i svoj koučing program za klijente kojima nije potrebna psihoterapija već unapređenje sopstvene efikasnosti. Mnogi psihoterapeuti završavaju svoje psihoterapije koučingom, kada klijent otkloni neke zastoje u svom razvoju. Takođe, mnogi renomirani psihoterapeuti se bave i koučingom.
- Koučing ne zadire u oblast mentalnog zdravlja, ne bavi se patologijama ni lečenjem, već koučevi rade sa funkcionalnim osobama na poboljšanju njihove efikasnosti u različitim oblastima života.
- Koučevi ne dele savete već pomažu klijentu da sam otkrije šta je najbolje za njega i da realizuje sopstvene ciljeve. Koučing je nedirektivan. Kouč ne govori klijentu šta treba da radi.
- Koučing se predaje na mnogim fakultetima psihologije i drugih društveno humanističkih nauka. Naučno je zasnovan i njegova efikasnost je dokazana brojnim istraživanjima. U nekim zemljama je dostigao status profesije.
- Mnoge druge aktivnosti koje ni u kom smislu ne predstavljaju koučing, stavljaju se pod ovaj naziv čime se javnost pogrešno informiše o koučingu. Koučing nije motivaciono govorništvo, „draga saveta“ rubrike u štampi,
raznorazne ezoterijske prakse, energetska isceljenja, vorteksi i slično, „rešavanje problema“ iz nekoliko koraka, za nekoliko dana… Sve što se reklamira sa „lako ćemo, brzo ćemo, sigurno ćemo…“ nije koučing. - Razni pojedinci se izdaju za koučeve. Spiskove akreditovanih koučeva možete videti na stranicama EMCC Srbija i EMCC Global kao i UPSKS .
Pozivamo vas da pri izveštavanju o koučingu pozivate pojedince koji poseduju
akreditacije i iskustvo, kako bi ovu delatnost predstavili na pravi način.
S poštovanjem,
Nebojša Jovanović,
Predsednik EMCC Srbije