Da se upoznate sa novim digitalnim rješenjem za fiskalizaciju i prijavu gosta pročitajte https://rentay.me/fiskalizacija-za-privatni-smjestaj/
Pitanje fiskalizacije u privatnom smještaju već neko vrijeme zaokuplja izdavaoce I agencije sa kojima saradjuju. Ono oko čega nema dileme jeste da se proces fiskalizacije mora započeti, a pitanja i situacije koje budemo imali rješavaćemo u hodu. Važno je da se prijavite za sam proces. Da bi bili obostrano informisani, dijelimo i link za Vodič za turističke agencije (EFI) za fiskalizaciju turističkih agencija. Takodje ohrabruje najava edukacije izdavaoca privatnog smještaja koja će biti organizovana i na lokalnom nivou od strane službi lokalne samouprave i turističkih organizacija. Na taj način će se dobiti puzdane i usaglašene informacije što se tiče poreskih stopa, postupka i rokova za plaćanja.
Ako se bavite iznajmljivanjem smještaja kao fizičko lice za postupak fiskalizacije Vam je potreban ili sertifikat koji kupujete u Pošti i kod nekog drugog ovlašćenog prodavca ili ako imate novu ličnu kartu – onda preko čitača za novu ličnu kartu koji takodje kupujete u Pošti. U ovom tekstu dijelimo i link novog teksta Damire Kalač o novim ličnim kartama http://damirakalac.me/2020/12/elektronska-licna-karta/
Fizička lica koja žele da iskoriste datu pogodnost, potrebno je da se najprije registuju za elektronsku fiskalizaciju na SEP portalu: https://sep.tax.gov.me/self-care , sertifikatom sa nove lične karte izdate od MUP-a Crne Gore. Za korišćenje tog sertifikata, neophodno je posjedovanje čitača pametnih kartica (smart card reader), koji se priključi na računar i time omugućava aktivacija sertifikata, kao i instalacija potrebnog softvera. Potrebni softver i uputstvo za aktiviranje sertifikata mogu se pronaći na MUP-ovom sajtu https://ca.servis.mup.gov.me/ u rubrici “download”
Na SEP portalu Uprave prihoda i carina, potrebno je kreiranje Poslovne jedinice sa koje lice izdaje račune, sa svim pravilno popunjenim potrebnim informacijama. Pored poslovne jedinice neophodno je da se kreira i Operater, lice koje kreira (izdaje) račune. Na portalu u gornjem desnom dijelu postoji i uputstvo za korišćenje portala.
Kreiranje računa pomoću pomenutog portala je moguće za lica koja nisu u sistemu PDV-a i koji izdaju bezgotovinske račune (uplatom na tekući račun lica).
Dodatne informacije svi zainteresovani korisnici mogu dobiti direktno iz Sektora za informacione sisteme – Odsjek za elektronsku fiskalizaciju na telefonski broj: 020 448 247.
U nastavku teksta su odgovori na vaša najčešće postavljana pitanja, od gospodina Darka Čabarkape, Savjetnika za fiskalizaciju u Ministarstvu finansija Crne Gore
- Da li za postupak fiskalizacije treba da se prijave i izdavaoci privatnog smještaja i šta predstavlja sam postupak?
Članom 4 Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga definsana su lica koja se smatraju obveznicima fiskalizacije:
‘’Obveznik fiskalizacije, u smislu ovog zakona je:
1) fizičko lice koje je obveznik poreza na dohodak i obveznik je izdavanja računa za isporuku proizvoda, odnosno usluga;
2) pravno lice koje je obveznik poreza na dobit u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dobit pravnih lica i koje je obveznik izdavanja računa za isporuku proizvoda, odnosno usluga;
3) poreski obveznik koji ostvaruje promet od prodaje roba ili usluga putem samonaplatnih uređaja (automata), a koji nije u obavezi izdavanja računa u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrijednost.”,
Iz navedenog proizilazi da su lica izdavaoci prrivatnog smještaja obuhvaćena navedenim članom Zakona, sam postupak fiskalizacije je aktivnost u kojoj će se svi poslovni subjekti iz člana 4 ovog Zakona izjednačiti, tj. na jednako transparentan način uzeti učešće u privrednim tokovima.
- Poslovanje izdavaoca smještaja podrazumijeva značajan broj usluga i servisa koji se plaćaju u gotovini (čišćenje, popravke, hrana sa okolnih imanja…) na koji način će se ti troškovi evidentirati? Kakav je postupak ako pružalac usluge nema registrovanu djelatnost, tj fizičko lice je?
U Zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica definisane su procedure koje opisuju pitanje vezano za troškove, npr. Za lica koja su izdavaoci smještaja definisan je standardni trošak u iznosu od 30% prihoda, te se porez na dohodak plaća na iznos od 70% ukupno ostvarenog prihoda. Detaljnije pojašnjenje u Zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica i upustvima za popunjavanje poreske prijave GPPFL.
- Na koji način će se izbjeći duplo plaćanje poreza za izdavaoce koji su do sada plaćali porez na prihod na kraju sezone po dostavljenim izvještajima?
Fizička lica imaju jednu poresku prijavu (Godišnja prijava poreza na dohodak fizičkih lica), te se u njoj vrši usklađivanje odgovarajućih prihoda i troškova, a što implicira da duplo oporezivanje ne može da se desi, a da se odnosi na jedan isti poreski oblik.
- Da li će izdavaoci na ovaj način biti oslobodjeni plaćanja prireza poreza na prihod koji su uvele pojedine opštine?
Pitanje prireza je definisano aktima koje nadležene Opštine primjenjuju.
- Postoje objekti koji zbog kapaciteta imaju rješenja na više imena, obično 3 ili 4 člana porodice. Da li svi moraju da budu u sistemu fiskalizacije?
Na osnovu navedenog može se zaključiti da svako pojedinačno lice ostvaruje samostalno prihode, to obaveza fiskalizacije treba da odgovara stvarnom stanju, uz pretpostavku da je podjela kapaciteta definsana ovim mailom u skladu sa pozitivnim zakonski propisima.
- Za obveznike koji nisu u sustemu PDV-a i obavljaju poslovanje isključivo bezgovoinski omogućeno je da subjekat fiskalizacije ne vrši nabavku posebne opreme već da može sa bilo kog hardverskog uređaja pristupiti samouslužnom elektronskom portal (SEP) i putem njega potpuno besplatno fiskalizovati takav račun, a koji će biti dostavljen licu koji je korisnik usluge, tj. Kupac određene robe.
O fiskalizaciji ćemo razgovarati još, tek smo na početku puta. Proces pred nama otvoriće nova pitanja, ali i mogućnosti. Budite slobodni da nam pišete [email protected]
Da naš bilten stiže u vaše sanduče ovdje se prijavite pridružite se viber grupi izdavalaca