Hajde da počnemo nešto da radimo! Dosta smo odmarali, iščekivali, očekivali..U medjuvremenu smo postali svjesni da situacija sa kovidom neće biti značajnije bolja. Svjetska turistička zajednica insistira da se ne zatvaraju granice, da države i poslodavci ne ucjenjuju zaposlene u dijelu putovanja u destinacije iz crvene zone, još uvijek sve zemlje lutaju po pitanju mjera prevencije koje se preporučuju i na kojima se insistira.
Crna Gora je zemlja sa 650.000 stanovnika. #Distanca#Maska#Ruke mogu biti sasvim dovoljna prevencija ukoliko poradimo na sopstvenoj disciplini, da bi privreda mogla da nastavi da radi, istina u otežanim uslovima, ali ipak da radi.
Kako se cijela situacija odražava na privatni smještaj nije teško zaključiti. Pored toga što još nije dodijeljen ni jedan euro pomoći, nema nikakvih olakšica ni u dijelu prijevremenog besplatnog raskida ugovora sa internet i tv operaterima (treba plaćati mjesečnu pretplatu, a od čega), nema rješenja za sredstava koja se moraju vratiti za odredjeni broj rezervacija, nema pomoći u smislu garancije za dugovanja online rezervacionim platformama.. I izdavaocima smještaja trebaju obrtna sredstva za rad,a 10 mjeseci su već bez prihoda..
Ako se neko pita kojim pravom i zašto se očekuje pomoć, zato što privatni smještaj učestvuje 75% u ukupnom godišnje ostvarenom broju noćenja. Eto zato. Ove godine su hitnim mjerama podržani hoteli i neka su, nemam ništa protiv, ali je li realno ovoliko ignorisanje izdavaoca privatnog smještaja, njihove teške situacije i složenih pitanja na koja nema odgovora?
Kakva će biti promotivna kampanja za sledeću sezonu naše destinacije mislim da bi ovaj put morali konsultovati privatni smještaj. Generalno je stav da će biti akcenat na individualnim gostima, grupnih putovanja zbog složenih uslova biće značajno manje i vjerovatno će ponovo biti orjentisani ka hotelima zbog precizno odredjenog plana postupanja i jasno definisanih mjera prevencije i zaštite.
Privatni smještaj mora imati svoj plan postupanja i mjere prevencije i zaštite. Ne mogu se koristiti postojeće za hotele jer nije primjenjivo, većim dijelom. Sve online platforme i svaki gost koji želi da rezerviše traži informaciju o mjerama koje se primjenjuju u objektu i destinaciji.
To je po važnosti ispred vizuelnog sadžaja i digitalizacije. I na sopstvenom sajtu objekata, vlasnici moraju jasno istaknuti mjere prevencije i plan postupanja u slučaju zaraze od covid-19.. Ovo trenutno nema skoro ni jedan izdavaoc privatnog smještaja..
Hajde da počnemo da radimo! Treba da definišemo prioritete, potrebe i tražimo sistemsku podršku za realizaciju. Priključite se udruženju izdavaoca privatnog smještaja popunjavanjem forme
Pročitajte još i https://rentay.me/wttc-lista-14-preporuka-turistima-za-namjensko-i-odgovorno-putovanje/
Autor: Branka Džoganović