Photo: igorovsyannykov pixabay izvor: https://www.adventuretravelnews.com/adventure-travel-trends-2022?fbclid=IwAR1AtGGV3oOAW7ryFTvT-91gQ-b2RFpbv0cfpdVhWNxxyphAvBju6fdfbDc
Istraživanja pokazuju da iako se posljedice COVID-19 i dalje osjećaju do 2022. godine, vladina ograničenja putovanja popuštaju, a SZO i UNWTO pozivaju nacije da ukinu zabrane putovanja i obavezne zahtjeve za vakcinaciju. Ovakvi napori i snažna želja potrošača da se vrate putovanjima dovode do povećanja međunarodnih i domaćih putovanja.
U sektoru avanturističkih putovanja, turoperatori se pozitivno osjećaju u vezi s nadolazećom godinom, posebno u Sjevernoj Americi, Evropi i LATAM-u. Avanturistički putnici traže održivije opcije i žele podržati zajednice koje posjećuju; međutim, ove zajednice su neke od najugroženijih za nastavak negativnih efekata pandemije. Ulažu se napori da se suzbije ova društvena podjela, na primjer dovođenje domorodačkih grupa u razgovore i poboljšanje finansijske dostupnosti.
Prema procjeni Udruženja trgovaca avanturističkim putovanjima (ATTA) ovo su 10 najboljih trendova koji utiču na avanturistička putovanja u 2022. godini
Međunarodna putovanja su sve više aktuelna – Kao što se i očekivalo, raste interesovanje za međunarodna putovanjima u odnosu na pad BDP-a od 4,5 biliona dolara iz 2020. Projekcije WTTC-a za 4. kvartal 2021. pokazuju porast i međunarodnih i domaćih putovanja, pri čemu se očekuje da će BDP putovanja i turizma porasti za 30,7% u 2021. i 31,7% u 2022. WTTC očekuje da će sve više destinacija ublažavati ograničenja, a stope vakcinacije i dalje rasti, međunarodna potrošnja će se povećati za 93,8% u 2022. kako bi prestigla domaću potrošnju ove godine. Međutim, domaća putovanja će i dalje biti bitan dio oporavka industrije.
Lokalna putovanja ostaju tražena – Otprilike polovina globalnih putnika planira putovati u 2022. godine, na odmor u svojoj regiji, s tim da je taj broj veći u SAD-u i Evropi. Domaće hotelske rezervacije na Trip.com zabilježile su dvocifreni rast u 2020. u odnosu na 2019. i porasle su za preko 200% u poređenju sa 2019. i 2021.
Naročito u segmentu avanture u turističkoj industriji, putnici žele da se češće bave prirodom. Kako bi pomogle putnicima s ograničenim vremenom da se ponovo povežu sa svijetom oko sebe, neke kompanije za avanturistička putovanja, poput Much Better Adventures, nude mini boravak na udaljenim lokacijama. Odlazak čak i na jednu noć može imati slične pozitivne efekte na mentalno i emocionalno zdravlje.
Svijest o uticaju putovanja na životnu sredinu – Održivost je jedan od trendova u putovanjima o kojima se najviše govori i važan prioritet ATTA (npr. pogledajte izvještaj o istraživanju za 2021. High Moments, Low Impact: Rethinking Adventure Travel’s Sustainability Efforts).
Iako potrošači ukazuju da žele održive opcije putovanja, često ne znaju koji su izbori dostupni ili gdje ih pronaći. Google uskače u dijeljenje informacija o utjecaju putovanja na okolinu. U proteklih nekoliko mjeseci uveli su mogućnost da vide najefikasnije rute do odredišta, detaljno procjenjujući emisije iz leta i označavajući popise hotela primjenjivim akreditivima za održivost i ekološkim certifikatima. Ova transparentnost informacija omogućava putnicima da se obrazuju i preduzmu mjere u skladu sa svojim uvjerenjima u pogledu održivosti.
Travel’s Impact Action Action – Idući korak dalje od svijesti, putnici traže brendove koji će im pomoći da donesu održivije odluke. Kao i kod gore spomenutih Googleovih inicijativa, od kompanija se očekuje da budu transparentnije, a potrošači nastoje smanjiti svoj zamor pri izboru obraćajući se stručnjacima koji će im pomoći da ispune svoje ciljeve putovanja i održivosti.
Organizacije poput European Best Destinations istražuju i daju preporuke potrošačima, štedeći putnicima vrijeme i trud (za znatiželjne, Ljubljana, Slovenija je rangirana za najbolju zelenu prijestolnicu Evrope za 2022.). Wilderness Scotland i eCollective razvili su jednu od prvih shema za označavanje ugljika za putovanja, kako bi prenijeli količinu ugljika koja se pripisuje svakom putniku na avanturističkom putovanju. Kao još jedan primjer, misija Natural Habitat Adventures Conservation through Exploration naglašava “zaštitu naše planete inspirišući putnike, podržavajući lokalne zajednice i hrabro utičući na cjelokupnu turističku industriju”.
Ekološki prihvatljivi načini transporta takođe dobijaju više pažnje. Dugo poznate po putovanju željeznicom, evropske zemlje preduzimaju sljedeći korak u ohrabrivanju ili traženju održivijih opcija. Francuska sada zahtijeva od aviokompanija da otkažu domaće letove u situacijama kada za usporedivu direktnu željezničku opciju treba dva i po sata ili manje. U Njemačkoj, Lufthansa i željeznički operater Deusche Bahn rade zajedno na proširenju svoje direktne, brze željezničke usluge u Frankfurtu i izvan njega. Švajcarski sistem putovanja ima otprilike 29.000 kilometara široke mreže javnog prijevoza u Švajcarskoj. U SAD-u, United Airlines je prošle godine implementirao autobusku uslugu posljednje milje sa fiksnom linijom do Breckenridgea i Fort Collinsa iz svog čvorišta u Denveru. Održivost je tu da ostane dugoročno u mnogim aspektima turizma.
Održivi hrana i piće – Avanturistička putovanja su više od samo penjanja i raftinga; ova grupa takođe ima tendenciju da uživa u lokalnoj gastronomiji u destinaciji. Hrana i piće iz lokalnog izvora i hrana se koriste za isticanje aspekata destinacije. Kampanja Visit Sweden “Ukus švedskog ljeta” fokusira se na 22 prirodna sastojka koji se mogu naći u Švedskoj, pripremljeni korištenjem metoda konzerviranja hrane kao što su kiseljenje i fermentacija, te inovativnih recepata. Destinacije kao što je Eugene, Oregon imaju „100 milja restorane“ koji podržavaju lokalne farmere, prodavce i proizvođače prvenstveno nabavljajući sastojke u krugu od 161 km.
Pored hrane iz lokalnog izvora, potrošači postaju sve svjesniji uticaja njihove potrošnje hrane na planetu. Kuhinja se u mnogim područjima okreće biljnim jelovnicima koji imaju manji ekološki otisak od mesa. Povećava se i svijest o održivosti usjeva kao što je kafa i njenim negativnim efektima na krčenje šuma, zagađenje rijeka i još mnogo toga. Ova povećana svijest i želja za promjenom stvara priliku za edukaciju avanturista o ljudima i procesima uključenim u aktivnosti poput uzgoja kafe i održivijim opcijama.
Nomadska ekonomija – Radna mjesta na daljinu u posljednje dvije godine dovela su do tranzicije mentaliteta prema konceptu digitalnog nomadizma, odnosno odlaska na dugotrajna putovanja dok radite na daljinu i živite kao lokalci. Posao je postao bez granica, a mnoge kompanije prihvataju fleksibilnije radno okruženje i raspored za svoje zaposlene.
Tokom pandemije, mnoge su zemlje razvile “digitalne nomadske vize” kao način da privuku putnike i ohrabre ih da ostanu duže i troše više. Avanturistički putnici imaju veliki potencijal da postanu digitalni nomadi, jer traže kulturno uranjanje i lokalnu povezanost. Ostale moguće grupe putnika koje odgovaraju ovom načinu života uključuju kohorte zaposlenih koji rade i putuju zajedno (i traže stvari koje bi mogli raditi u svakoj oblasti) i pakete „radne stanice“ koji ohrabruju porodice da produže svoj odmor radeći tokom dijela putovanja kako bi imali više vremena na odredištu. Poznati i kao “bleisure” (poslovna i slobodna putovanja), ovi “workcations” ili “flexcations” omogućavaju većem broju putnika da iskuse nove destinacije i ostave više novca u lokalnoj ekonomiji. Za više informacija o digitalnim nomadima, pogledajte ATTA-in izvještaj za 2021. Work and Wander: Meet Today’s Digital Nomads.
Različitost, jednakost i inkluzija se prepoznaju – Iako ovoj temi nije pridato puno pažnje u izvještajima o trendovima koji su fokusirani na cjelokupnu turističku industriju, mnoge promjene i poboljšanja su napravljene u niši avanturističkih putovanja. Pristupačni turizam takođe postaje prioritet u avanturističkim putovanjima. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, 15 posto svjetske populacije ima potrebu za pristupom, a s povećanim zanimanjem za prirodni, aktivni i kulturni turizam dolaze putnici iz šireg spektra porijekla, dobi i sposobnosti. Širom svijeta se ulažu napori da se podrži ova zajednica, kao što je Društvo za pristupačna putovanja i gostoprimstvo (SATH). O ovoj temi se raspravljalo na AdventureELEVATE Europe 2021, i biće predmet nekih nadolazećih ATTA istraživanja 2022. Iako je potrebno još mnogo posla da se osigura jednak tretman i zastupljenost, razgovori se dešavaju, a to je prvi korak.
Ruralizacija i komunitizacija putovanja – Prekomjerni turizam je bio stalna tema tokom prethodnih godina, a popularne znamenitosti i destinacije kao što su Machu Picchu i Barcelona javno su preduzele mjere za smanjenje broja posjetilaca. Pandemija COVID-19 dala je preopterećenim destinacijama priliku da pauziraju i preispitaju svoje buduće planove. Turisti su takođe zainteresovani za posjetu manje poznatim destinacijama i podršku lokalnim zajednicama kroz njihova putovanja, pri čemu polovina potrošača kaže da je vjerovatnije da će otići na izlete na otvorenom nego prije pandemije. Avanturisti ne žele samo da se bave lokalnim stanovništvom, već i kupuju od njih, koriste njihove usluge prevoza, restorane, smještaj i vještine vođenja na održiv način.
Međutim, ovo svjesno kretanje prema ruralnijim destinacijama stvara novu vrstu prenaseljenosti, u područjima koja nisu pripremljena ili opremljena da podnose priliv turista. Osim što nema infrastrukturu potrebnu za smještaj velikog broja posjetilaca, postoje i brige poput pravednosti vakcine za zaštitu lokalnog stanovništva. U SAD-u, nacionalni i državni parkovi su porasli u popularnosti do granice državne intervencije. Sada je potrebno preduzeti mjere kako bi se ruralne i manje razvijene destinacije zaštitile od negativnih efekata koje bi veliki broj turista mogao donijeti na njihova prirodna područja, kulturu i nasljeđe.
Inicijative poput UNTWO’s Best Tourism Villages ističu gradove širom svijeta u kojima turizam može pomoći u očuvanju kulture i tradicije, slavi raznolikosti, pružanju mogućnosti i zaštiti biodiverziteta. Trgovci i operateri moraju raditi na održivom i inkluzivnom turističkom modelu, kao što je gore spomenuto. Tehnologija također može pomoći u oslobađanju tereta kroz sisteme za online rezervacije i ulazne karte na vrijeme.
Ono što je najvažnije, turizam mora imati društvenu licencu za rad, gdje se lokalno stanovništvo mora konsultovati na svakom koraku kako bi se osiguralo da su njihovi interesi zadovoljeni.
Društvene podjele se produbljuju – Kako turizam ulazi dublje u lokalne zajednice, društvene i ekonomske podjele postaju glavni centar. Prema podacima Svjetske banke, od početka pandemije dodatnih 97 miliona ljudi uronilo je u siromaštvo širom svijeta, podižući globalnu stopu siromaštva na 9,1 posto sa 7,8 posto. Najpogođenije regije uključuju podsaharsku Afriku, Latinsku Ameriku i Karibe, koje su popularne destinacije za putnike koji žele istražiti jedinstvena i manje razvijena područja. Zajednice, domaćini sa neformalnim radnicima, ženskim kolektivima i operaterima bez snažnog tehnološkog pristupa ili obrazovanja bile su među najteže pogođenima pandemijom. Ove grupe će se teže oporaviti jer imaju manji pristup resursima kao što su tehnologija, vakcine i pomoćno finansiranje. Od suštinskog je značaja za zajednicu avanturističkih putovanja da prepoznaju i poštuju ove brige i da rade namjerno na uvođenju promjena.
Servisi plaćanja u putovanjima – Sama priroda putovanja čini ih globalnim problemom, što dovodi do finansijskih izazova kao što su različite valute i kursevi, različiti propisi i zahtjevi, te pristup bankovnim računima i kreditima. Tehnologija je priznata kao ogroman izazov za kompanije za avanturistička putovanja, jer potrošači očekuju da će moći komunicirati i povezati se s pružaocima usluga, te zajednički kreirati proizvode prema njihovim prilagođenim specifikacijama.
Putnici su preplavljeni sa bezbroj finansijskih proizvoda kao dio odluka o kupovini putovanja: plaćanja, bankarstvo, osiguranje, kupovina sada/plati kasnije, zaštita putovanja i još mnogo toga. Ovo je neodoljivo i može dovesti do toga da potencijalni klijenti odustanu od rezervacije i odaberu jednostavnije rješenje ili ga uopšte ne biraju.
Međutim, kada se radi na promišljen i savjestan način, tehnologija se može koristiti za podršku i kupcima i prodavcima. Pravilno implementirani softver može automatizirati procese i pomoći osoblju olakšavajući njihov posao, a rješenja poput Flywire-a su dostupna kako bi se pojednostavio proces plaćanja. Digitalni finansijski proizvodi također mogu pomoći u otvaranju novih tržišta poput jugoistočne Azije i Latinske Amerike, gdje u mnogim zemljama ljudi nemaju pristup bankovnim računima ili kreditima.
Trendovi za praćenje – Iako je ovo 10 najvažnijih trendova koji utiču na avanturistička putovanja, postoje mnoge druge stvari koje treba pogledati. Wellness je jedan sveobuhvatni trend koji će uticati na ovu nišu, a avanturističke kompanije će imati koristi od putnika koji žele doživjeti transformacijsko iskustvo. Još jedna vrsta putovanja koja postaje sve popularnija su ture sa vlastitim vodičem. Takođe se vode rasprave o fluktuacijama rokova za rezervacije i drugim mogućnostima dok se industrija nastavlja oporavljati od pandemije COVID-19. Pratite nadolazeća istraživanja ATTA o statusu ovih trendova u industriji avanturističkih putovanja.
Da postanete član Udruženja popunite formu na linku https://forms.gle/ZweNbdXdGKWov8Nv6
Pročitajte još i https://rentay.me/komsija_nije_konkurencija/