Greška #1: Preskakanje faze izrade projekta.
Bilo da planirate opremanje jedne sobe ili cijelog stana tj. kuće, veoma je važno da imate detaljno razrađen koncept ili projekat enterijera. Važno je da odvojite vrijeme za planiranje, da odredite stil i atmosferu koje želite da kreirate, boje i materijale. Prije bilo kakve kupovine nečega što vam se na prvi pogled dopalo, neophodno je da funkcionalno i estetski isplanirate prostor.
Često se događa da tek kasnije shvatite da ste pogriješili, jer ste kupili preveliki, loše oblikovan, pogrešnog stila ili loše završno obrađen nameštaj ili rasvjetu koja se ne uklapa u enterijer. Dešava se da su prekidači i utičnice pogrešno pozicionirani, pa se razvlače kablovi koji smetaju i veoma ih je ružno vidjeti.
Greška #2: Prozori bez zastora.
Nikako ne ostavljajte prozore bez zastora. One su veoma važan elemenat enterijera kojima se kompletiraju prozori i daje završna nota prostoru. Različitim vrstama, oblicima i sistemima kačenja zastora, prostoru se mijenja proporcija, simetrija, atmosfera. Ako su prozori mali ili loše raspoređeni, zastorima se takvi oni vizuelno povećavaju, popravlja se njihova pozicija i proporcija cijelog prostora.
Zavjese, draperije, paneli, roloi su različite vrste zastora koji ne samo da oživljavaju i uljepšavaju prostor već kontrolišu količinu dnevnog svijetla i sunca koje želimo u prostoru. Svaki stil enterijera i namena prostorija zahtjevaju različitu vrstu zastora i sistem njihovog kačenja. Bogato nabrane draperije, jednostavni paketo, minimalistički paneli, lagane zavjese… važno je da odgovaraju stilu našeg života i da se dopunjuju sa ostalim elementima enterijera stvarajući uravnoteženu i harmoničnu atmosferu.
Greška #3: Neslaganje oblika, boja, dezena i tekstura u enterijeru.
Ova greška najčešće nastaje zbog neplanske i impulsivne kupovine, kao i nepoznavanja ili straha od kombinovanja. Skoro sve što vam se vizuelno veoma dopada je kreirano uspješnim kombinovanjem različitih materijala, boja, tekstura i dezena. U ove takozvane slojeve za kreiranje uspješnog enterijera ubrajamo podove, boje i obrade zidova, tapete, zidnu i plafonsku dekorativnu profilaciju, zavjese i draperije, mebl, jastučiće, tepihe, rasvetu, knjige, umjetnička dela, biljke… Ako svi ovi elementi nisu međusobno dobro usklađeni, u enterijeru vlada haos, nesklad i konfuzija umesto ravnoteže i harmonije.
Da biste postigli skladan odnos ovih elemenata, korisno je da na početku planiranja konsultujete arhitektu i napravite ˝dizajnersku tablu’’ na kojoj ćete kombinovati različite uzorke i vrste materiijala.
Kako da sačuvate novac, vrijeme i živce?
Treba početi od određivanja stila, zatim osnovne boje, dodavati detalje u kontrastnoj boji, različite šare i veličine dezena, teksture i materijale. Kada počnete da slažete uzorke parketa, keramike, tkanina i drugih materijala i elemenata koji vam se sviđaju, odmah ćete uočiti da li je nešto višak, kako se različiti materijali dopunjuju i kako svaki pojedinačno izgleda u međusobnom odnosu.
Ne plašite se kombinovanja cvjetnih dezena različitih boja i veličina sa kariranim, prugama ili geometrijskim šarama. Ne plašite se ni kombinovanja različitih tekstura. Važno je da se međusobno slažu i ističu jedna drugu.
Vaš lični osjećaj će vam reći da li su te kombinacije idealne za vaš prostor i životni stil. Nije vam cilj da stan liči na sliku iz časopisa, već da ima lični pečat, specifičan stil i da vam prija boravak u njemu.
Stručni saradnik Udruženja: Anna Komarova, dipl. arhitekta Kontakt +382 69 631 785 – iskoristite povoljnosti kao član Udruženja
Budite član Udruženja – pratite link https://forms.gle/ZweNbdXdGKWov8Nv6
Pročitajte još i https://rentay.me/kako-pripremiti-apartman-za-dugorocno-iznajmljivanje/