Udruženje privatnog smještaja u Crnoj Gori od samog početka svog rada zalaže za uključivanje svih subjekata na lokalnom nivou kao bi se zajednički radilo na njegovanju kulturne baštine,( hrane, folklora, zanata, umjetnosti…) stila života i autentičnog turističkog proizvoda. Kroz zaključke na brojnim okruglim stolovima, naučnim skupovima, vebinarima i konferencijama očigledno je da je to gotovo jedini ispravan pravac koji na sveobuhvatan način omogućava uključivanje cijele zajednice.
Vinogradari u Crnoj Gori su jedno od najorganizovanijih Udruženja koje radi konstantno na usavršavanju, zaštiti i unapredjenju ne samo svog poslovanja već ukupnog ambijenta. Upravo zbog toga su odlični partneri i baza za kreiranje turističkog proizoda u kojem je sve što današnji gost traži.
U prilog ovoj našoj tvrdnji donosimo vam ukratko zaključke sa ovogodišnje 5. svjetske konferencije UNWTO-a o vinskom turizmu koja je odžana početkom septembra u portugalskom Alenteju, na temu „Vinski turizam – pokretač ruralnog razvoja. Inovacije, partnerstva i poboljšana koordinacija bitni su za stvaranje vinskog turizma kao pokretača ruralnog razvoja.”
Konferencija je okupila predstavnike javnog i privatnog sektora kako bi identifikovala načine za maksimiziranje potencijalnih doprinosa sektora inkluzivnom rastu. Na dnevnom redu bilo je i napredovanje u digitalnoj transformaciji, marketingu kao i unapredjenju i očuvanju prirode kroz uspješan sektor vinskog turizma. Konferenciji je prisustvovalo oko 150 ljudi, a mnogi drugi su se virtuelno pridružili kako bi se čuli od širokog spektra stručnjaka, od proizvođača vina i distributera do turoperatora, destinacija i medija.
Vinski turizam i njegova povezanost s teritorijom, lokalnim proizvodima i tradicijom otvara nove mogućnosti za unaprjeđenje radnih mjesta i uključivost u ruralna područja. Otvarajući događaj, glavni tsekretar UNWTO-a, Zurab Pololikashvili: „Pandemija je ojačala ulogu turizma u napretku ruralnog razvoja. Vinski turizam i njegova povezanost s teritorijom, lokalnim proizvodima i tradicijom otvara nove mogućnosti za unaprjeđenje radnih mjesta i uključivost u ruralna područja ”.
Državni ministar ekonomije i digitalne tranzicije za Portugal, Pedro Siza Vieira, potvrdio je: „Vinski turizam prednjači u našem Nacionalnom planu turizma. Njegova je misija je posstići više posjetilaca iz više zemalja tokom cijele godine, u cijelom Portugalu. ” Najavio je i pokretanje portugalske web stranice vinskog turizma i prvu nedelju vina i putovanja koji će se održati u Portu, u februaru 2022. godine.
Rastuća je potražnja za autentičnim doživljajima I vinski turizam je u sve većoj potražnji jer turisti traže više iskustava na otvorenom u ruralnim područjima u periodu nakon pandemije. Na konferenciji je naglašena važnost razvoja cijelog turističkog lanca vrijednosti kako bi se upotpunile aktivnosti u vinarijama kao sredstvo za otvaranje novih radnih mjesta i preduzeća, promovisanje lokalnih proizvoda i poboljšanje iskustva posjetilaca.
Gradonačelnik Reguengos de Monsaraz José Calixto dodao je: “Lokalne vlasti igraju odlučujuću ulogu u jačanju izgrađene i nematerijalne baštine vinogradarskih područja. Za Reguengos de Monsaraz ova je konferencija bila najvažniji trenutak u istoriji vinove loze i vina u ovoj proizvodnoj regiji..”
Konferencija je održana od 8. do 10. septembra u selu Monsaraz u regiji Alentejo, u saradnji s vladom Portugala, ministarstvom turizma Portugala i opštinom Reguengos de Monsaraz. Italijansko selo Alba u regiji Piemonte biće domaćin 2022. izdanja Globalne konferencije UNWTO -a o vinskom turizmu.
Ministar turizma Italije Massimo Garavaglia rekao je: „Vinski i prehrambeni sektor sve se više pokazuje kao temeljna poluga italijanskog turizma. A u budućnosti će to biti još više. Iz tih razloga dvostruko je važno imenovanje Italije sljedeće godine za šesto izdanje Svjetske konferencije vinskog turizma.
Original izvještaja pročitajte na linku wine-tourism-conference